Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Haberler

Bitcoin Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı ?

bitcoin moon cover.jpg

Bitcoin (BTC) satın almanın maliyeti bu hafta rekor seviyelere ulaşıyor ve bir anlamda onu taşımanın maliyeti de öyle.

Zincir içi veriler, Bitcoin blok alanı fiyatının, büyük ölçüde Ordinals işlemlerinin yarattığı büyük talep nedeniyle BTC açısından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Bitcoin Blockspace’e Rekor Talep

Bitcoin for Fairness kurucusu Anita Posch vurgulanmış X’teki rekor maliyet, perşembe günü işlemlerin vByte (sat/vB) başına 350 satoshi’nin üzerinde bir maliyete ulaştığını gösteriyor.

Bir vByte, bir vByte’ın dört ağırlık birimine eşit olduğu, blok ağırlığının ve işlemlerin bir ölçüsüdür. Her Bitcoin bloğu toplamda 4 milyon ağırlık birimi tanık verisi depolayabilir ve standart SegWit tabanlı işlem yalnızca 1 ağırlık birimi ağırlığındadır.

Mempool verileri, Bitcoin’in mempool ağırlığının (hala onaylanmamış işlemlerin saklandığı yer) Salı günü 390 vMegabyte (vMB) gibi yeni bir yüksek seviyeye ulaştığını gösteriyor. Bu, daha yavaş BTC ödeme süreleri ve daha maliyetli işlemler anlamına gelen büyük bir blockchain tıkanıklığının işaretidir; bu da daha küçük zincir içi ödemelerin fizibilitesini ortadan kaldırır.

Posch, X’e şunları yazdı: “Bu ücretler karşılığında kullanıcıları Gana, Güney Afrika vb.’deki zincire dahil etmeyi bırakıyorum” ve bu tür maliyetlerdeki işlemlerin “birçok ülkedeki ortalama gelirin %10’una” eşit olduğunu belirtti.

Bitcoin blok zincirinde NFT ve token yayınlamaya yönelik bir protokol olan Ordinals aktivitesinin arttığı dönemlerde Bitcoin ücretlerinde bu yıl birkaç noktada patlama yaşandı. Diğer blockchainlerden farklı olarak Bitcoin NFT’leri, tokenlarının görüntü verilerini doğrudan zincir üzerinde saklayarak büyük ve maliyetli işlemlere olanak sağlar.

Bitcoin Madencilerine Faydaları

Dune Analytics’e göre kullanıcılar tarafından ödenen Ordinal ücretleri Salı günü 1,9 milyon dolar, Çarşamba günü ise 854.000 dolar olarak gerçekleşti. Toplamda, ilgili işlemlerde bugüne kadar 148,4 milyon dolar ücret tahakkuk etti.

Aralarında Bitcoin Core geliştiricisi Luke Dashjr’ın da bulunduğu bazı Bitcoinciler, Ordinal işlemlerinin bir tür ağ spam’ı oluşturduğuna inanıyor. Yeni başlatılan Bitcoin madencilik havuzu OCEAN, madencilerin “gerçek işlemlerle dolu bloklara katkıda bulunmalarına” olanak sağlamak için Ordinal işlemlerini filtrelemeyi seçti.

Ethereum gas ücretleri de Buterin Kartları NFT’lerinin kullanıma sunulmasının ardından geçen aydan bu yana neredeyse iki katına çıktı ve bu yılın Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Ordinaller, Bitcoin işlem ücretlerinin geçen ay Ethereum’a rakip olmasına olanak tanıdı ve 18 Kasım ile 25 Kasım arasında ~52,6 milyon dolar ücret alırken, Ethereum’un 61,5 milyon dolarına karşılık geldi.

HashRate Index’e göre, Bitcoin madencilik havuzlarına verilen ödüllerin %25 ila %30’u, madencilerin standart 6,25 BTC blok sübvansiyonunun aksine, yalnızca üç gün içindeki işlem ücretlerinden geldi. Nisan ayında yaklaşan Bitcoin “halving” bu sübvansiyonu yarı yarıya azaltacak.

İlginizi Çekebilir: ankr coin yorum

Coin Yorum için alt coinler katagörimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Son dönemde kripto para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor, ve bu dalgalanmalardan etkilenen kripto paralardan biri de CYBER Coin. %50'den fazla değer kaybı yaşamasının ardındaki...

Alt Coin

NEXA coin, oyun oynayarak ve iş kanıtı madenciliği yaparak kripto para elde etmeye olanak sağlayan bir blokzinciridir. Diğer kripto paralar sadece İş Kanıtı (PoW)...

Alt Coin

Başlıklar WSM Token Nedir?WSM Token AirdropWSM Token Nereden Satın Alınır ?WSM OKX Borsasında ListelendiWSM Token YorumWSM Token Nedir? WSM Token Nedir? Wall Street Memes...

Alt Coin

Neoxa Coin, kripto para piyasasında yeni bir oyuncu olan bir dijital varlıktır. Neoxa Coin, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen...