Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Haberler

2024’te Fas’ta Kripto Düzenlemeleri

Regulations live news.webp

 

Fas, kripto para birimlerine büyük ilgi göstererek kripto benimseme listesinde 13. sırada yer alıyor. 2022 itibarıyla Fas’ta toplam nüfusun %4,9’u bir tür kripto para birimine sahipti. Haziran 2022’de Fas Merkez Bankası Bank Al-Maghrib (BAM), kriptoyu düzenlemek için bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığını duyurdu. Taslak, Fas’ta kripto ticareti yaparken bazı yeni düzenleyici gereklilikleri öne sürerek Ocak 2023’te yayınlandı. Ülke, ilk benimseyenler ve teknoloji meraklısı bireyler arasında kripto paraya olan ilgide bir artış yaşadı.

Fas’ta Kripto Kabulü

Düzenlemelere rağmen Fas, kripto benimseme endeksinde dünya çapında ilk 20 ülke arasında yer alıyor. Fas, 2023 yılsonu raporuna göre Afrika’da evlat edinme oranının en yüksek olduğu ikinci ülke.

 • Fas’ın kripto benimseme endeksi listede 13. sırada yer alarak kriptoya önemli bir ilgi gösteriyor.
 • 2022 itibariyle, toplam nüfusun %4,9’u bir tür kripto paraya sahipti, bu da yasal kısıtlamalara rağmen yaygın kullanım olduğunu gösteriyor.
 • Resmi borsalar olmasa da eşler arası ticaret platformları gelişiyor. Chainalytics’e göre buradaki kripto işlem hacmi 2022’de %120 arttı. 2023 yılında Fas, Kuzey Afrika’da en yüksek kripto işlem değerine sahip ülke oldu.
 • Fas, blockchain ve kripto ile ilgili çözümlere odaklanan, giderek artan sayıda fintech girişimine ev sahipliği yapıyor.

Rağmen Fas hükümetinin yasağı Kripto bulundurma ve ticaretinde dijital varlıkların benimsenmesi ilgi kazanıyor! Kripto yasağı temel olarak blockchain üzerindeki işlemlerin coğrafi sınırlarla sınırlandırılmamasından kaynaklanmaktadır.

 • Fas Döviz Bürosu, resmi basın açıklamasında, sanal para birimleri aracılığıyla gerçekleştirilen işlemlerin mevcut döviz düzenlemelerinin doğrudan müdahalesi altında olduğunu özellikle belirtti.
 • Fas Döviz Bürosu, kripto işlemlerini döviz düzenlemelerinin ihlali olarak ilan ederek, sanal para birimlerini ağır cezalar ve para cezaları da dahil olmak üzere potansiyel yasal sonuçlarla ilişkilendiren bir emsal oluşturdu.
 • 2023 basın bülteni aynı zamanda Bank Al-Maghrib ve Fas Bankaları Profesyonel Grubunun ülkedeki sanal para birimlerinin gelişimini yakından izlemeye katılımını da vurguladı.
 • Fas Döviz Bürosu, yabancı kuruluşlarla finansal işlemlerin onaylı aracılar aracılığıyla ve Bank Al-Maghrib tarafından listelenen yabancı para birimlerine uygun olarak yürütülmesi gerekliliğine odaklandı.

2024’te Fas’ta Kripto Düzenlemeleri

 • Kasım 2017’de Fas Döviz Bürosu, BAM ve Fas Bankaları Profesyonel Gruplandırması ile uyumlu olarak, sanal para birimleri aracılığıyla gerçekleştirilen işlemlerin döviz düzenlemelerinin ihlali olarak değerlendirileceğini ve para cezalarına tabi tutulacağını beyan eden bir bildiri yayınladı.
 • Fas, 2017’de kriptoyu yasaklayan ilk Kuzey Afrika ülkesi oldu. 2022’de hükümet, ülkede kripto ticareti için düzenleyici bir sistem oluşturmak için güçlü çabalar gösterdi.
 • Şu ana kadar ülke, kripto para birimi söz konusu olduğunda ‘bekle ve gör’ yaklaşımını benimsiyordu! Ayrıca kendi CBDC’sinin gelişimini araştırma sürecindedir.
 • Bitcoin kullanımı hoş karşılanmaz ve kararname ile cezalandırılır.
 • Fas, 2022’de Kuzey Afrika’nın en hızlı büyüyen kripto pazarı haline geldi.
 • Fas Siyasi Analiz Enstitüsü, ülkenin merkez bankasının ihtiyatlı olmasına rağmen bu teknolojiden kazanacağı çok şey olduğu sonucuna vardı.

Fas hükümetinin ülke çapında kripto bulundurma ve ticaretini yasaklamasına rağmen, dijital varlıkların benimsenmesi oldukça yüksek. Araştırmalardan biri, Fas’ta kripto bulundurma oranının 2021’de %2,4’ten 2022’de %3,1’e ve 2023’te %4,9’a yükselmesiyle dikkate değer bir artış ortaya çıkardı.

Bitcoin Yasadışı
NFT’ler Yasadışı
madencilik Yasadışı
Ticaret Yasadışı
DeFi Yasadışı

Vergi Kanunları

Fas’ta kripto para birimlerini onaylayan bir sistem yok. Şu an itibariyle dijital varlıklara ilişkin kesin bir vergi kanunu çıkarılmış değil. Ancak yakın gelecekte bazı katı yasaların çıkmasını bekleyebiliriz.

Gelecek Beklentileri ve Zorluklar

Faslı gençlerin Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerine olan ilgisi oldukça fazla ve bu durum faktörlerle açıklanabilir. Birçok genç, Bitcoin’i finansal durumu iyileştirmek için bir yatırım fırsatı olarak görüyor. Mevcut limitleri aşmak için bunu uluslararası ödemelerde kullanıyorlar. Bankacılık hizmetlerine erişimi olmayanlar için Bitcoin bir ödeme alternatifi olarak hizmet vermektedir. Daha düşük ücretleri nedeniyle sınır ötesi transferler için kullanılıyor ve bazı gençler çevrimiçi etkinliklerle ilgili ödemeleri almak için bunu seçiyor.

Bitcoin, Faslı gençlerin karşılaştığı çeşitli finansal sorunlara çözüm haline geldi. Bunlar, Bitcoin’in Fas’ta yaygın olarak benimsenmesine katkıda bulunuyor. Dolayısıyla, bu kadar çok kripto yasağına rağmen Fas ortamının dijital para birimleri açısından geliştiğini söyleyebiliriz.

Çözüm

Fas, kripto alanına adanmış sistematik bir çerçeve oluşturmak için sürekli çalışıyor! Ülke, teknoloji meraklısı gençler arasında çılgınca evlat edinmeye tanık oluyor ve 2024’te bazı düzenleyici kurallara uyulmasını bekleyebiliriz.

Kaynak : CoinPedia

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Son dönemde kripto para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor, ve bu dalgalanmalardan etkilenen kripto paralardan biri de CYBER Coin. %50'den fazla değer kaybı yaşamasının ardındaki...

Alt Coin

NEXA coin, oyun oynayarak ve iş kanıtı madenciliği yaparak kripto para elde etmeye olanak sağlayan bir blokzinciridir. Diğer kripto paralar sadece İş Kanıtı (PoW)...

Alt Coin

Başlıklar WSM Token Nedir?WSM Token AirdropWSM Token Nereden Satın Alınır ?WSM OKX Borsasında ListelendiWSM Token YorumWSM Token Nedir? WSM Token Nedir? Wall Street Memes...

Alt Coin

Neoxa Coin, kripto para piyasasında yeni bir oyuncu olan bir dijital varlıktır. Neoxa Coin, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen...