Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Haberler

SEC, Tech Startup’ın Eski CEO’larının Yatırımcılardan Hileli Şekilde 70 Milyon Dolar Topladığını İddia Ediyor

SEC Tech Startupin Eski CEOlarinin Yatirimcilardan Hileli Sekilde 70 Milyon.jpg

 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi Bitwise Industries’in iflasının iki eski CEO’sunu, şüphelenmeyen yatırımcılardan fon toplamak için kullandıkları iddia edilen yanlış beyan ve dolandırıcılıkla suçladı.

Feshedilen şirket, her iki kuruluş da aynı isimleri taşısa da, büyük kripto varlık yöneticisi Bitwise ile ilişkili değil.

Eski Bitwise Industries Kurucuları Dolandırıcılıkla Suçlanıyor

9 Kasım 2023’te yayınlanan bir basın bülteninde, Bitwise Industries’in kurucu ortakları ve CEO’ları Jake Soberal ve Irma Olguin’in iddia edilen dolandırıcılık planı, şirketin çalışanlarına ödeme yapmaması ve tüm çalışanlarını ücretsiz izne çıkarması sonrasında Mayıs 2023’te açığa çıktı. Bunların yaklaşık 900’ü daha sonra görevden alındı. Girişimin yönetim kurulu da CEO’ları kovdu.

SEC’e göre Soberal ve Olguin, şirketin mali durumu hakkında yanlış beyanlarda bulundu ve startup’ı etkileyici bir mali görünüme sahip gelişen bir işletme olarak göstermek amacıyla yatırımcılara sahte denetim raporları ve banka hesap özetleri sunmaya kadar gitti. Aksine, Bitwise Industries likidite sorunlarıyla karşı karşıya kaldı ve yeterli fon yaratamadı.

SEC’in San Francisco bölge ofisinin Bölge Direktörü Monique C. Winkler tarafından yapılan açıklamada, Soberal ve Olguin’in “Bir şirketin banka hesabının yatırımcılarına 23,4 milyon dolarlık nakit bakiyesini gösteren sözde bir ekran görüntüsünü göndermek için komplo kurduğu iddia ediliyor. Gerçekte hesapta yalnızca 325.100 dolar vardı. Bu bir banka hatası değil; bu bir dolandırıcılık ve SEC sanıkları sorumlu tutmak için harekete geçiyor.”

İkilinin dolandırıcılık eylemi, yatırımcılardan yaklaşık 70 milyon dolar toplamalarını sağladı. SEC, eş CEO’ları “federal menkul kıymetler yasalarının dolandırıcılıkla mücadele hükümlerini ihlal etmekle” suçluyor. Bu arada Bitwise Industries kurucuları, basın bülteninde belirtildiği gibi kendilerine yöneltilen suçlamaları çözüme kavuşturmayı kabul etti.

Bitwise Varlık Yönetimi, Bitwise Endüstrileriyle İlgili Değil

Ayrıca ABD’nin Kaliforniya Doğu Bölgesi Başsavcılığı, Bitwise Industries’in kurucu ortaklarına karşı, “ölmekte olan bir girişime” katkıda bulunmak amacıyla bireylerden ve işletmelerden 100 milyon dolardan fazla para almak için dolandırıcılık kullandıklarını iddia ederek suç duyurusunda bulundu.

Soberal ve Olguin suçlu bulunmaları halinde 20 yıla kadar hapis ve 250.000 dolar para cezasına çarptırılabilirler.

Bitwise Industries, tanınmış kripto varlık yöneticisi Bitwise ile aynı adı taşısa da her iki şirket de birbirine bağlı değil. Bitwise Asset Management, feshedilmiş teknoloji girişiminden uzaklaşan bir bildiri yayınladı.

“Amerika’nın en büyük kripto endeks fon yöneticisi olan San Francisco merkezli Bitwise Asset Management, Inc.’in, Fresno, California merkezli eski bir teknoloji şirketi olan ve şu anda feshedilmiş olan Bitwise Industries ile hiçbir ilişkisi yoktur ve hiçbir zaman bir ilişkisi olmamıştır. .”

Bitwise, BlackRock ve Invesco gibi diğer şirketlerle birlikte spot Bitcoin ETF başvurusu için şu anda SEC’den onay bekliyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Son dönemde kripto para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor, ve bu dalgalanmalardan etkilenen kripto paralardan biri de CYBER Coin. %50'den fazla değer kaybı yaşamasının ardındaki...

Alt Coin

NEXA coin, oyun oynayarak ve iş kanıtı madenciliği yaparak kripto para elde etmeye olanak sağlayan bir blokzinciridir. Diğer kripto paralar sadece İş Kanıtı (PoW)...

Alt Coin

Başlıklar WSM Token Nedir?WSM Token AirdropWSM Token Nereden Satın Alınır ?WSM OKX Borsasında ListelendiWSM Token YorumWSM Token Nedir? WSM Token Nedir? Wall Street Memes...

Alt Coin

Neoxa Coin, kripto para piyasasında yeni bir oyuncu olan bir dijital varlıktır. Neoxa Coin, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen...