Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Haberler

Bloomberg, FTX belgeseli Sam Bankman-Fried’ı tanıttı

Bloomberg, 25 Ekim’de Bloomberg Televizyonu aracılığıyla “Harabe” adlı belgeseli yayınlayacak.

Film, gözden düşmüş Sam Bankman-Fried tarafından kurulan bir kripto para borsası olan FTX’in hikayesini anlatıyor. FTX’in öne çıkma yolculuğunu araştırıyor, yenilikçi stratejilerini, taktiklerini ve sonunda çöküşünü sergiliyor.

FTX’in yükselişi ve düşüşü

Bloomberg gazetecileri tarafından hazırlanan ve anlatılan uzun metrajlı belgesel “Harabe”, FTX’in çöküşüne yol açan olayları ve Bankman-Fried’ın krizdeki rolünü anlatıyor.

Bankman-Fried, 2019’da FTX’i başlatmak için Wall Street firması Jane Street Capital’den ayrıldığında, kripto para borsasını dünyanın en büyük borsalarından biri haline getirdi. Ancak 2022’nin sonlarında FTX ve kardeş firması Alameda büyük bir krizle karşı karşıya kaldı. Her iki şirket de müşteri fonlarındaki önemli eksiklik nedeniyle iflas etti.

Geçen Aralık ayında Bankman-Fried, elektronik dolandırıcılık ve kara para aklamaya yönelik komplo iddiaları nedeniyle Bahamalar’da tutuklandı.

Bankman-Fried şu anda New York’ta bir duruşmaya tabi tutuluyor. Eski FTX çalışanları ve yöneticileri ifade veriyor. Bankman-Fried’ın tweet ve grup sohbetlerindeki kendi ifadeleri de aleyhine delil olarak sunuluyor.

FTX’in çöküşünün yansımaları kripto para birimi endüstrisine yansıdı. Bir zamanlar kripto para birimi girişimlerinin aktif yatırımcıları olan risk sermayedarları, sektöre katılımlarını önemli ölçüde azalttı.

FTX olayı, tüm kripto para birimi sektörü için keskin bir uyarı görevi gördü ve gelişmiş düzenleme ve gözetime yönelik kritik ihtiyacı vurguladı. Gelecekte benzer olayları önlemek, kripto para borsalarının ve bir bütün olarak sektörün istikrarını ve bütünlüğünü sağlamak için önlemlerin uygulanmasının önemini vurguluyor.

Medya FTX’in çöküşünü ve Bankman-Fried’ın davasını kapsamlı bir şekilde ele aldı. Çok satan yazar Michael Lewis de Bankman-Fried ve FTX hakkında bir kitap yazdı, ancak bu kitap sert eleştirilere maruz kaldı.

Bloomberg belgeselinin FTX’i çevreleyen zorlukları, taktikleri ve tartışmaları vurgulaması bekleniyor. Özel röportajlar ve görülmemiş görüntüler aracılığıyla film, FTX’in yolculuğuna bir bakış sunuyor ve kripto para borsasının çöküşüne dair içgörüler sunuyor.

Aynı zamanda izleyicileri günümüzün gelişen finansal ortamında kripto para birimleriyle ilişkili riskleri ve ödülleri düşünmeye teşvik eden uyarıcı bir hikaye olarak da hizmet edebilir.

SEC, kripto para piyasasını aktif olarak düzenliyor ve menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle birçok kripto firmasına karşı yasal işlem başlatıyor.

Coinbase, Inc., ulusal menkul kıymet borsası, komisyoncu ve takas kurumu olarak gerekli kayıt olmadan kripto varlık alım satım platformunu işletmekle suçlandı.

Benzer şekilde SEC, borsayı düzenlemelerden kaçmakla suçlayarak Binance’i de hedef aldı.

Kripto para türev borsası BitMEX’in kurucuları, 2020 yılında Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmekle suçlandı. BitMEX’te kara para aklamayı önleme programı kurmayı, uygulamayı ve sürdürmeyi kasten ihmal etmekle suçlandılar.

Kurucuların, BitMEX’in finansal piyasalarda gizlice faaliyet göstermesine izin vererek onu kara para aklama ve yaptırım ihlalleri için bir platforma dönüştürdüğü iddia ediliyor.

BitMEX’in ayrıca ABD’de faaliyet göstermek için uygun lisansa sahip olmadığı ve müşterini tanı (KYC) gerekliliklerini kasıtlı olarak göz ardı ettiği iddia edildi. Sonuç olarak, üç kurucu ortak – Arthur Hayes, Benjamin Delo ve Samuel Reed – hukuki para cezası olarak toplu olarak toplam 30 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

2022 yılında önde gelen kripto hedge fonlarından Three Arrows Capital (3AC) de Luna ve TerraUSD kripto para birimlerinin Mayıs ayındaki çöküşü nedeniyle iflasla karşı karşıya kaldı. Bu olaylar küresel kripto piyasalarında şok dalgaları yaratarak yatırımcı değerinde 42 milyar dolarlık önemli bir kayba neden oldu ve Güney Kore’de tutuklama emrinin tetiklenmesine neden oldu.

SEC ayrıca Latin yatırımcılara yönelik devam eden dolandırıcılık ve kayıt dışı kripto varlık arzını durdurmak için acil bir eylem başlattı. Bu eylemler, SEC’in menkul kıymetler kanunları kapsamında uyumlu kripto şirketlerini tanıdığının sinyalini veriyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Son dönemde kripto para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor, ve bu dalgalanmalardan etkilenen kripto paralardan biri de CYBER Coin. %50'den fazla değer kaybı yaşamasının ardındaki...

Alt Coin

NEXA coin, oyun oynayarak ve iş kanıtı madenciliği yaparak kripto para elde etmeye olanak sağlayan bir blokzinciridir. Diğer kripto paralar sadece İş Kanıtı (PoW)...

Alt Coin

Başlıklar WSM Token Nedir?WSM Token AirdropWSM Token Nereden Satın Alınır ?WSM OKX Borsasında ListelendiWSM Token YorumWSM Token Nedir? WSM Token Nedir? Wall Street Memes...

Alt Coin

Neoxa Coin, kripto para piyasasında yeni bir oyuncu olan bir dijital varlıktır. Neoxa Coin, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen...