Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Haberler

Londra Polisi Kripto Suçluları Yakalamak İçin 40 Kişilik Özel Birim Kurdu

Londra-Polisi-Kripto-Suclulari-Yakalamak-Icin-40-Kisilik-Ozel-Birimi
Londra-Polisi-Kripto-Suclulari-Yakalamak-Icin-40-Kisilik-Ozel-Birimi

Kripto para birimlerinin suç faaliyetlerinde artan kullanımına karşı kararlı bir hamleyle Londra Metropolitan Polisi, kripto soruşturmalarında uzmanlaşmış 40 üyeli bir ekip kurdu.

Hareket, yetkililerin dijital para birimlerinin artık organize suçta ‘endemik bir rol’ oynadığına dair artan endişelerini dile getirmesiyle geldi.

Birleşik Krallık Kripto Dolandırıcılığı Vakaları Hızla Yükseliyor

Mayıs ayındaki başlangıcından bu yana, uzman ekip 74 istihbarat yönlendirmesine hızlı bir şekilde yanıt vererek 19 aktif suç soruşturmasıyla sonuçlandı. Bu proaktif yaklaşım, kolluk kuvvetlerinin artan kripto bağlantılı suç dalgasına müdahale etme konusundaki aciliyetini yansıtıyor.

Kripto para birimlerinin suç ağları açısından çekiciliği, varlıkları gizleme ve sınır ötesi işlemleri sorunsuz bir şekilde mümkün kılma kapasitelerinde yatmaktadır. Özellikle Bitcoin, yasa dışı servet transferlerini koruma yeteneği nedeniyle uzun süredir tercih ediliyor ve dünya çapında kolluk kuvvetleri için önemli bir zorluk teşkil ediyor.

Önde gelen bir hukuk firması olan RPC’nin son istatistikleri, geçtiğimiz yıl Birleşik Krallık’ta bildirilen kripto dolandırıcılık vakalarında %41’lik bir artış olduğunu ve bu rakamın 306 milyon £ gibi şaşırtıcı bir rakama ulaştığını ortaya koyuyor. Bu keskin artış, kripto destekli suç faaliyetleriyle mücadele etmek için hedefe yönelik çabalara acil ihtiyaç duyulduğunun altını çiziyor.

Met’in kripto soruşturma ekibine başkanlık eden Dedektif Müfettiş Geoff Donoghue, suç örgütlerindeki kripto para birimleri algısındaki paradigma değişiminin altını çizdi. Bir zamanlar niş bir yol olarak kabul edilen dijital para birimlerinin artık uyuşturucu kaçakçılığı, silah ticareti, insan istismarı ve diğer hain girişimler de dahil olmak üzere çeşitli yasa dışı faaliyetlere nüfuz ettiğini gösteren kanıtlar artıyor.

İsrail polisi yakın zamanda Hamas için bağış toplamakla bağlantılı kripto para hesaplarını bloke ederek dijital para birimleri ile terör örgütlerine fon sağlanması arasındaki doğrudan bağlantıyı vurguladı.

TRM Labs’taki Blockchain araştırmacıları, kripto para toplamanın bu grupların şiddetli saldırılarının ardından kayda değer bir yükselişe tanık olduğunu ve Hamas kontrolündeki kripto adreslerinin Mayıs 2021’deki bir çatışmanın ardından 400.000 dolardan (328.000 £) fazla para aldığını bildirdi.

Birleşik Krallık’taki suç örgütleri, yasadışı çabaları için hızla kripto para birimlerini benimsedi. Dikkate değer bir vakada, Cardiff’te 11 kişinin 40 kilogram kokaini tahmini 3 milyon £ değerinde kripto para birimine dönüştürdüğü için mahkum edildiği görüldü. Başka bir grubun 21 milyon £ değerindeki cüretkar Bitcoin dolandırıcılığı, onların sokaklarda 5.000 £ değerinde hediye kartları dağıtmasına yol açtı ve bu da kripto destekli suçların boyutunun ve cüretinin altını çizdi.

İngiltere’nin Kriptoyu Düzenleme Hamlesi

Kripto para piyasasında dalgalanmalar yaşanırken Met’in siber suç biriminde dedektif çavuş olan Mat Stanley, bu dalgalanmaların suç operasyonları üzerinde minimum düzeyde etki yarattığına dikkat çekiyor. Yasadışı faaliyetlerde bulunanların gözünde kripto para birimlerinin değeri, kolaylaştırdıkları işlemlere göre ikinci planda kalıyor.

Birleşik Krallık’ta kripto para birimi ticaretine yönelik düzenleyici ortam büyük ölçüde belirsizliğini koruyor ve bu durum, değişkenliği ve bağımlılık yapıcı davranışlarla potansiyel ilişkisi açısından incelemeye davet ediyor. Hükümetin Şubat ayında kriptoyu hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel finansal varlıklarla uyumlu hale getirme planlarını duyurması milletvekilleri arasında tartışmalara yol açtı. Bazıları, kripto ticaretinin çevrimiçi bahis benzeri doğasına uygun olarak bir kumar türü olarak sınıflandırılmasını savunuyor.

Havuzun diğer tarafında ABD’li düzenleyiciler Coinbase ve Binance de dahil olmak üzere büyük sektör oyuncularına karşı yasal işlem başlattı. Ek olarak, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried‘ın New York’ta devam eden davası, kripto para sektörünün hukuki zorluklarına ışık tutuyor.

İlginizi Çekebilir: ZIG Coin Nedir?

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Son dönemde kripto para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor, ve bu dalgalanmalardan etkilenen kripto paralardan biri de CYBER Coin. %50'den fazla değer kaybı yaşamasının ardındaki...

Alt Coin

NEXA coin, oyun oynayarak ve iş kanıtı madenciliği yaparak kripto para elde etmeye olanak sağlayan bir blokzinciridir. Diğer kripto paralar sadece İş Kanıtı (PoW)...

Alt Coin

Başlıklar WSM Token Nedir?WSM Token AirdropWSM Token Nereden Satın Alınır ?WSM OKX Borsasında ListelendiWSM Token YorumWSM Token Nedir? WSM Token Nedir? Wall Street Memes...

Alt Coin

Neoxa Coin, kripto para piyasasında yeni bir oyuncu olan bir dijital varlıktır. Neoxa Coin, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen...