Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Borsalar

BitMEX’in Kurucu Ortaklarından Arthur Hayes Kimdir?

arthur hayes
arthur hayes

Arthur Hayes Kimdir?

Arthur Hayes, kripto para borsası BitMEX’in kurucu ortaklarından ve eski CEO’su olan Amerikalı bir girişimci ve bankacıdır. 1985 yılında Detroit, Michigan’da doğmuş, 2008 yılında Wharton İşletme Fakültesi’nden mezun olmuştur. BitMEX, dünyanın en büyük sanal para türev borsalarından biri haline gelmiş ve 2021 yılında günlük ortalama 2 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşmıştır. Hayes, tarihteki en genç Afrikalı Amerikalı kripto milyarderi olarak rapor edilmiştir.

Hayes, orta sınıf bir aileden gelmektedir ve ailesi General Motors için çalışmıştır. Lise eğitimini New York’ta özel bir hazırlık okulu olan Nichols School’da tamamlamış, tenis ve koşu takımlarında yer almış ve sınıfının ikincisi olarak 2004 yılında mezun olmuştur. Ailesi, ona başarılı bir öğrenci ve sporcu olması için uygun ortamı sağlayacak bir okul arayışıyla Buffalo’ya taşınmıştır. Hayes, Nichols’ta aldığı eğitimi başka öğrencilere de yaşatabilmek için burs programları oluşturmuştur. Annesi Barbara Hayes, “Nichols ona başarılı olması için gerekli ortamı, uyarımı ve bir noktada da bursu sağladı.” demiştir. Hayes, Pennsylvania Üniversitesi Wharton İşletme Fakültesi’nden ekonomi ve finans alanında lisans derecesi almıştır. Daha sonra Singapur’a yerleşmiştir.

Hayes, 2008 yılında yatırım bankacılığı kariyerine başlamak için Hong Kong’a taşınmıştır. 2008-11 yılları arasında Deutsche Bank’ta hisse senedi türevleri tüccarı olarak çalışmış, ardından Citigroup’ta beş yıl boyunca ETF piyasa yapıcısı olarak görev yapmıştır. 2011 yılında Deutsche Bank’tan ayrılan Hayes, Hong Kong’ta Citibank için Delta one tüccarı olarak çalışmaya başlamıştır. 2013 yılında işten çıkarılmıştır.

Hayes, 2014 yılında 28 yaşındayken Ben Delo ve Samuel Reed ile birlikte kripto para borsası BitMEX’i kurmuştur. BitMEX, fiziksel teslimatlı vadeli işlem sözleşmeleri sunan ilk platform olmuştur. Bu sayede kullanıcılar Bitcoin veya diğer kripto paraları almadan fiyat hareketlerinden faydalanabilmiştir. BitMEX ayrıca kullanıcılarına 100 kata kadar kaldıraçlı işlem yapma imkanı da sunmuştur.

Mart 2019’da Hayes, Jackie Robinson Vakfı (JRF) Bursiyerleri programına 2.24 milyon dolarlık hayırsever bir bağışta bulunmuştur. Bu bağış, üniversite bursiyerleri programının mezunları tarafından yapılan en büyük bağış olmuştur. Nisan 2020’de ise BitMEX’in operatörünün koronavirüs salgınıyla mücadele eden dört kuruluşa 2.5 milyon dolar bağışladığını duyurmuştur.

Hayes, ABD makamları tarafından aranan bir adam olarak tanımlanmaktadır. ABD Savcıları, Hayes ve iş ortaklarının yasa dışı faaliyetleri önlemek için yeterli bir para aklama karşıtı program uygulamadıkları ve sürdürmedikleri gerekçesiyle Banka Gizliliği Yasası’nı ihlal ettiklerini iddia etmektedir. Hayes, iki ayrı suçtan yargılanmak üzere tutuklanması ve 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenmektedir. Hayes, Ekim 2020’den beri Asya’da saklanmaktadır.

Arthur Hayes’in Kurduğu Girişimleri

Arthur Hayes, kripto para dünyasında tanınan bir isimdir. En bilinen girişimi, kripto para türevleri ticareti platformu olan BitMEX’dir. BitMEX, vadeli işlemler, opsiyonlar ve diğer türev ürünlerinin kripto paralarla alınıp satılmasına olanak tanır. Hayes, BitMEX’in kurucularından biridir ve platform, kaldıraçlı işlemlerin yapılabildiği popüler bir platform olarak bilinir.

Hayes, kripto para dünyasında etkili bir figürdür ve sektördeki gelişmeler ve ticaret stratejileriyle ilgili yaptığı yorumlarla tanınır. Ancak, kendisi ve BitMEX, regülasyonlar ve yasal sorunlar gibi konularda da dikkatleri üzerine çekmiştir. Hayes’in kurduğu girişimler özellikle kripto para ticaretine odaklıdır ve bu alandaki etkisi önemlidir.

Arthur Hayes Serveti ?

Arthur Hayes Serveti ne kadar, merak edenler için bir araştırma yaptık. Arthur Hayes, kripto para borsası BitMEX’in kurucu ortağı ve eski CEO’su olarak tanınıyor. Forbes dergisinin 2020 yılında yayınladığı “Kripto Para Milyarderleri” listesinde yer alan Hayes’in servetinin yaklaşık 1.2 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu rakam, kripto para piyasasındaki dalgalanmalara göre değişebilir. Hayes, 2018 yılında Bitcoin’in 50 bin dolara ulaşacağını öngörmüştü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Son dönemde kripto para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor, ve bu dalgalanmalardan etkilenen kripto paralardan biri de CYBER Coin. %50'den fazla değer kaybı yaşamasının ardındaki...

Alt Coin

NEXA coin, oyun oynayarak ve iş kanıtı madenciliği yaparak kripto para elde etmeye olanak sağlayan bir blokzinciridir. Diğer kripto paralar sadece İş Kanıtı (PoW)...

Alt Coin

Başlıklar WSM Token Nedir?WSM Token AirdropWSM Token Nereden Satın Alınır ?WSM OKX Borsasında ListelendiWSM Token YorumWSM Token Nedir? WSM Token Nedir? Wall Street Memes...

Alt Coin

Neoxa Coin, kripto para piyasasında yeni bir oyuncu olan bir dijital varlıktır. Neoxa Coin, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen...