Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Haberler

Ordinaller ve BRC-20 Normal BTC İşlemlerinin Yerini Almıyor!

NFT'ler VS BRC-20
NFT'ler VS BRC-20

Zincir içi analiz, Ordinals eleştirmenlerinin, yazıtların, özellikle de BRC-20 tokenlarının, düzenli Bitcoin (BTC) transferlerine yönelik bir hizmet reddi saldırısı olduğunu iddia etmelerinde yanılıyor.

Glassnode’un baş analisti James Check’e göre, bugün Bitcoin blok alanının büyük çoğunluğu hala normal parasal işlemlerden oluşuyor ve “parasal transferlerin çevresinde kalan boşluğa doldurulmuş” yazılar var.

Sıra Sayılarının Karşılaştırılması: NFT’ler VS BRC-20

Glassnode’un rakamları, yazıtların para transferleriyle birlikte toplam Bitcoin işlemlerinin kabaca 50/50’sini paylaştığını gösteriyor.

Bununla birlikte, ilki genellikle blok alanında ikincisinden daha verimlidir. Blok veri boyutunun %10’undan daha azını kullanan yazıtlar, ağların toplam ücretinin %20 ila %40’ını oluşturur.

Check in, “Aynı blok üyelerine daha fazla değer, daha fazla ücret ve daha fazla veri sığdırıyoruz” diye yazdı. postalamak Çarşamba günü X’e. “Yazılar Bitcoin için iyidir, madencilere ödeme yaparken alan kullanımını daha verimli hale getirir.”

Gerçek şu ki, Bitcoin meraklılarının Ordinalleri, ağır, görüntü tabanlı NFT’leri blok zincirine kaydetmeye yönelik bir protokol olarak ilk anlayışına ters düşüyor.

Bu, esas olarak bu yılın başlarında doğru olsa da, BRC-20 token standardının ortaya çıkışı, küçük, metin tabanlı yazıtların “ikinci dalgasına” yol açtı. Bu daha küçük ama çok daha sık görülen yazılar, Bitcoin’in UTXO kümesini büyük ölçüde genişletti, bellek havuzunu doldurdu ve işlem ücretlerini sürekli olarak yükseltti.

Eylül ayındaki bir Glassnode raporu, aylarca süren basım süreciyle 21 milyon Bitcoin UTXO’nun %45,5 oranında artmasına neden olan SATS adı verilen bir BRC-20 tokeninin yaygınlığını vurguladı. Bu haftanın başlarında Binance, SATS için işlem çiftlerini listelemeye başlayacağını duyurdu.

Sıra Sayıları Muhalefeti

Aynı rapor, metin tabanlı yazıtları, bir nakliye sandığının içindeki büyük değerli içeriklerin yanına doldurulmuş yumuşak gazete ambalajına benzer şekilde, bloklar için “dolgu” olarak tanımladı. Daha az aktif bir blokta ucuza bulunabilen herhangi bir blok alanı satın alıyorlar ve kendileri de “daha acil para transferleri” ile yerlerinden ediliyorlar.

Check, Ordinals’ı eleştirenlere “Muhalefetiniz tamamen ideolojik ve öznel” dedi. “Neyse ki Bitcoin, nesnel olan ve duygularımıza veya öznel değerlerimize yanıt vermeyen bir dizi fikir birliği kuralına sahip.”

Bitcoin Core geliştiricisi Luke Dashjr, Ordinals işlemlerini defalarca Bitcoin kodundaki bir hatadan yararlanan “spam” olarak etiketledi.

Yeni başlatılan Bitcoin madencilik havuzu OCEAN, “gerçek işlemlerle dolu bloklara katkıda bulunmak” için işlediği işlemlerdeki yazıları filtrelemeyi tercih etti.

İlginizi Çekebilir: BRC-20 Nedir?

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Son dönemde kripto para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor, ve bu dalgalanmalardan etkilenen kripto paralardan biri de CYBER Coin. %50'den fazla değer kaybı yaşamasının ardındaki...

Alt Coin

NEXA coin, oyun oynayarak ve iş kanıtı madenciliği yaparak kripto para elde etmeye olanak sağlayan bir blokzinciridir. Diğer kripto paralar sadece İş Kanıtı (PoW)...

Alt Coin

Başlıklar WSM Token Nedir?WSM Token AirdropWSM Token Nereden Satın Alınır ?WSM OKX Borsasında ListelendiWSM Token YorumWSM Token Nedir? WSM Token Nedir? Wall Street Memes...

Alt Coin

Neoxa Coin, kripto para piyasasında yeni bir oyuncu olan bir dijital varlıktır. Neoxa Coin, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen...