Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Haberler

Önemli Kripto Para Birimleri ve Kurucuları Kimdir?

Kripto para birimleri, işlemleri güvence altına almak için şifreleme kullanan, merkezi olmayan dijital varlıklardır. Kripto para birimleri, blok zinciri adı verilen dağıtık bir muhasebe defteri üzerinde kaydedilir ve geleneksel para birimlerinden farklı olarak fiziksel bir mal tarafından desteklenmez. Kripto para birimlerinin değeri, arz ve talep, kullanım seviyesi ve piyasa koşullarına göre belirlenir.

önemli kripto para birimleri
önemli kripto para birimleri

Önemli kripto para birimleri

Önemli Kripto Para Birimleri ve Kurucuları Kimdir;

– Bitcoin (BTC): 2009 yılında piyasaya sürülen ilk merkezi olmayan kripto para birimidir. Kurucusunun gerçek kimliği bilinmemektedir, ancak Satoshi Nakamoto takma adını kullanmaktadır.
Ethereum (ETH): 2015 yılında Vitalik Buterin tarafından oluşturulan akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar için bir platform olarak hizmet veren ikinci en büyük kripto para birimidir.
Binance Coin (BNB): 2017 yılında Binance adlı kripto para borsası tarafından çıkarılan bir yardımcı jetondur. Binance platformunda işlem ücretlerini ödemek için kullanılabilir.
Tether (USDT): 2014 yılında Jan Ludovicus van der Velde tarafından başlatılan bir sabit kripto para birimidir. Her bir USDT jetonunun arkasında 1 ABD doları olduğu iddia edilmektedir.
Cardano (ADA): 2017 yılında Charles Hoskinson tarafından kurulan bilimsel araştırmalara dayalı bir kripto para birimi projesidir. Akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar için ölçeklenebilir ve güvenli bir platform sunmayı amaçlamaktadır.
Solana (SOL): 2020 yılında Anatoly Yakovenko tarafından geliştirilen yüksek performanslı bir blok zinciri platformudur. İşlem hızını ve kapasitesini artırmak için Proof of History adlı yenilikçi bir konsensüs mekanizması kullanmaktadır.
XRP (XRP): 2013 yılında Chris Larsen ve Jed McCaleb tarafından kurulan Ripple ağına ait bir kripto para birimidir. Küresel ödemeleri kolaylaştırmak ve bankalar arası işlemleri hızlandırmak için tasarlanmıştır.
Polkadot (DOT): 2020 yılında Gavin Wood tarafından oluşturulan çok zincirli bir ağdır. Farklı blok zincirlerinin birbirleriyle iletişim kurmasını ve veri paylaşmasını sağlamaktadır.
SHIBA INU (SHIB): 2020 yılında Ryoshi takma adlı anonim bir kişi tarafından başlatılan Dogecoin’e rakip olarak lanse edilen bir kripto para birimidir. Bir meme köpeği olan Shiba Inu’nun resmini logosu olarak kullanmaktadır.
Dogecoin (DOGE): 2013 yılında Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından eğlence amaçlı olarak oluşturulan bir kripto para birimidir. Bir meme köpeği olan Shiba Inu’nun resmini logosu olarak kullanmaktadır.

Önemli Kripto Para Birimleri ve Kurucuları Kimdir?

Kripto para birimleri, işlemleri güvence altına almak için şifreleme kullanan, merkezi olmayan, dijital varlıklardır. Kripto para birimleri, geleneksel para birimlerine alternatif olarak tasarlanmıştır ve değerleri, arz ve talebe göre belirlenir. Kripto para birimleri, blok zinciri adı verilen dağıtık bir veri tabanı üzerinde kaydedilir ve işlenir. Blok zinciri, işlemlerin doğrulanması ve güvenliği için kriptografik yöntemler kullanır.

Kripto para birimleri, 2009 yılında Bitcoin’in ortaya çıkmasıyla başlayan bir fenomendir. Bitcoin, kimliği bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından Satoshi Nakamoto takma adıyla geliştirilmiştir. Bitcoin, merkezi otoriteye bağlı olmadan, eşler arası (peer-to-peer) bir ağ üzerinde işlem yapabilen, sınırlı sayıda üretilebilen ve deflasyonist bir kripto para birimidir.

Bitcoin’i takiben, 2015 yılında Vitalik Buterin tarafından yaratılan Ethereum gelir. Ethereum, akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar için bir platform olarak hizmet verir. Ethereum, kripto para birimleri arasında ikinci en yüksek piyasa değerine sahip olanıdır.

Binance Coin, 2017 yılında Binance adlı kripto para borsası tarafından yaratılmıştır. Binance Coin, Binance platformunda işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. Binance Coin, kripto para birimleri arasında üçüncü en yüksek piyasa değerine sahip olanıdır.

Tether, 2014 yılında Jan Ludovicus van der Velde tarafından yaratılmıştır. Tether, ABD dolarına sabitlenmiş bir kripto para birimidir. Tether, kripto para borsalarında fiyat dalgalanmalarını azaltmak için kullanılır. Tether, kripto para birimleri arasında dördüncü en yüksek piyasa değerine sahip olanıdır.

Cardano, 2017 yılında Charles Hoskinson tarafından yaratılmıştır. Cardano, akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar için bir platform olarak hizmet verir. Cardano, kripto para birimleri arasında beşinci en yüksek piyasa değerine sahip olanıdır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Son dönemde kripto para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor, ve bu dalgalanmalardan etkilenen kripto paralardan biri de CYBER Coin. %50'den fazla değer kaybı yaşamasının ardındaki...

Alt Coin

NEXA coin, oyun oynayarak ve iş kanıtı madenciliği yaparak kripto para elde etmeye olanak sağlayan bir blokzinciridir. Diğer kripto paralar sadece İş Kanıtı (PoW)...

Alt Coin

Başlıklar WSM Token Nedir?WSM Token AirdropWSM Token Nereden Satın Alınır ?WSM OKX Borsasında ListelendiWSM Token YorumWSM Token Nedir? WSM Token Nedir? Wall Street Memes...

Alt Coin

Neoxa Coin, kripto para piyasasında yeni bir oyuncu olan bir dijital varlıktır. Neoxa Coin, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen...