Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Haberler

Kripto Boğa Piyasasına Geri Döndü

Kripto Boga Piyasasina Geri Dondu.jpg

Kripto para, 2023’te finansal piyasaların ilgi odağı haline geri döndü; ancak bu, hızla artan kripto fiyatlarından daha az sevindirici bir nedenden ötürü.

Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) yeni bir raporu, kriptoyla ilgili suçlamaların, kurumun bu yılki toplam yaptırım eylemlerinin yarısından fazlasını oluşturduğunu gösteriyor.

Kriptoya Çökmek

CFTC, 2023 yaptırım sonuçları raporunda, dönem içindeki tüm eylemlerin %49’undan fazlasını oluşturan “dijital varlık emtialarıyla ilgili davranışları içeren 47 eylem başlatıldığını” söyledi.

Toplamda, ajansın eylemleri mali yıl boyunca “4,3 milyar dolarlık ceza, tazminat ve tazminat” yarattı.

“[The CFTC] Ajans, büyük borsalar, bireysel Ponzi planlayıcıları ve diğerleri tarafından yapılan dolandırıcılıklara yönelik yüksek profilli şikayetlerde bulunduğunu yazdı.

Başlıca eylemlerinden biri, geçen Aralık ayında FTX, Alameda Research ve yöneticilerine, feshedilmiş borsanın müşterilerine karşı milyarlarca dolarlık dolandırıcılık suçlaması yöneltilmesiydi. İşbirlikçilerinin savunma anlaşmaları yapmasının ardından, kripto imparatorluğunun patronu Sam Bankman-Fried, bu ayın başında yedi ayrı komplo ve dolandırıcılıktan suçlu bulundu ve şimdi en fazla 115 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı.

Bir diğeri, Binance ve kurucusu Changpeng Zhao’ya Mart ayında yasa dışı bir şekilde kripto türev borsası işletmek ve CFTC düzenlemeleri ile emtia yasalarını kasten atlatmak nedeniyle yöneltilen suçlamaları içeriyordu. Dava halen devam ediyor ve Binance, asılsız iddialar nedeniyle Temmuz ayında davanın düşürülmesini talep ediyor.

CFTC’nin En Büyük Sivil Para Cezası

CFTC ayrıca, Güney Afrikalı bir kripto para yöneticisinden, ajans tarihindeki en büyük ceza olan 1,7 milyar dolarlık para cezası gerektiren emirleri de aldı. Sanık, Mirror Trading CEO’su Cornelius Johannes Steynberg’in, “uluslararası sahtekarlık amaçlı çok düzeyli pazarlama planının” bir parçası olarak halktan 29.421 Bitcoin (BTC) kabul ettiği iddia ediliyor.

Ajans ayrıca Mango Markets korsanı Avraham Eisenberg’i fiyat manipülasyon teknikleri kullanarak Defi Protokolü’nden yasa dışı olarak 110 milyon dolar elde ettiği için başarıyla suçladı.

Başkan Rostin Behnam bu yılki suçlamalarla ilgili olarak “İcra Dairesi’nin dijital varlık alanındaki çığır açan çalışmasından gurur duyuyorum” dedi.

CFTC’nin kardeş ABD piyasa düzenleyicisi olan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu yıl kripto şirketlerine karşı – FTX ve Binance’in yanı sıra Coinbase’e karşı da dahil olmak üzere – 50’den fazla ayrı yaptırım eylemi başlattı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Son dönemde kripto para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor, ve bu dalgalanmalardan etkilenen kripto paralardan biri de CYBER Coin. %50'den fazla değer kaybı yaşamasının ardındaki...

Alt Coin

NEXA coin, oyun oynayarak ve iş kanıtı madenciliği yaparak kripto para elde etmeye olanak sağlayan bir blokzinciridir. Diğer kripto paralar sadece İş Kanıtı (PoW)...

Alt Coin

Başlıklar WSM Token Nedir?WSM Token AirdropWSM Token Nereden Satın Alınır ?WSM OKX Borsasında ListelendiWSM Token YorumWSM Token Nedir? WSM Token Nedir? Wall Street Memes...

Alt Coin

Neoxa Coin, kripto para piyasasında yeni bir oyuncu olan bir dijital varlıktır. Neoxa Coin, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen...