Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Haberler

Hindistan, %1 TDS Nedeniyle Potansiyel Gelirde 420 Milyon Dolar Kaybetti

Hindistan 1 TDS Nedeniyle Potansiyel Gelirde 420 Milyon Dolar Kaybetti.jpg

Hindistan hükümeti vergilendirmenin bir sonucu olarak önemli bir gelir akışı olabilecek 420 milyon doları kaybetti ve bu da tüccarları işlemlerini ülke dışına taşımaya zorladı.

Uzmanlar artık Hindistan hükümetinin kripto vergilendirmesi konusundaki tartışmalı duruşuna daha rahat bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini öne sürüyor.

Delhi merkezli düşünce kuruluşu Esya Centre tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Hindistan’da oldukça tartışılan ve kaynakta %1 işlem vergisinin (TDS) düşülmesini içeren kripto politikasının %0,01’e düşürülmesi gerekiyor. Bu ayarlamanın, hükümetin geliri artırma ve şeffaflığı artırma hedefleriyle uyumlu olması önerilir.

Hintli Kripto Yatırımcıları için Vergilendirme Süreleri

Bir tür gelir vergisi olarak kabul edilen TDS, yaklaşık beş milyon kripto tüccarının işlemlerini denizaşırı ülkelere kaydırmasına yol açtı. Çalışma, bu verginin uygulamaya konulduğu Temmuz 2022’den bu yana hükümet için 420 milyon dolarlık potansiyel gelir kaybına yol açtığını tahmin ediyor.

Kârlı işlemleri vergilendirme amacının aksine, “Hindistan Sanal Dijital Varlık Piyasasında Kaynakta Kesilen Verginin Etki Değerlendirmesi”ndeki bulgular, bu hedefe ulaşmada önemli bir eksikliğe işaret ediyor.

Bu çalışma, Esya Center’ın önceki raporunu temel alarak, tartışmalı kuralların açıklanmasının ardından Hintlilerin 3,8 milyar dolardan fazla işlem hacmini yerel kripto borsalarından uluslararası kripto borsalarına yönlendirdiğini ortaya koyuyor.

TDS’nin uygulanmasının ardından milyonlarca Hintli kullanıcı offshore platformlara geçti ve bir ay içinde tek bir offshore platformda 450.000’den fazla yeni kullanıcı kaydı kaydedildi. Daha sonra düşünce kuruluşu, Temmuz 2022’den sonra web trafiğinde, aktif kullanıcılarda ve Hintlilerden offshore platformlarda yapılan indirmelerde bir artış gözlemledi; buna aynı dönemde Hindistan VDA borsalarında bir düşüş eşlik etti.

Ortalama haftalık kullanıcı rakamları, indirmeler ve web trafiğinin derinlemesine analizi tezi daha da doğruladı. Özellikle, 1 Temmuz 2022’de başlatılan TDS hükmü ve 1 Şubat 2023 itibarıyla bu vergi çerçevesinden herhangi bir hükümet indiriminin gelmemesi, yatırımcılar üzerinde en önemli etkiyi yarattı ve böylece kullanıcıların 1. % TDS.

“Önde gelen offshore borsalardan toplanan INR P2P verilerine dayanarak, Temmuz 2023’te %1 TDS’nin uygulamaya konmasından bu yana Hintliler tarafından offshore platformlarda 3.50.000 INR’nin üzerinde crore ticareti yapıldığını tahmin ediyoruz; bu rakam, işlem gören toplam VDA’ların %90’ından fazlasına tekabül ediyor. Hintliler tarafından.”

Bu esasen, offshore VDA borsalarındaki (değer olarak) TDS’nin düşülmesi gereken işlemlerin yalnızca %0,2’sinin gerçekten TDS uyumlu olduğu anlamına gelir. Ancak Esya, tahmininin özel işlemleri veya daha büyük tezgah üstü (OTC) işlemleri içermediğini doğruladı.

Kuruluş, TDS’yi %0,01’e düşürmenin yanı sıra Hindistan’ın açık deniz platformlarındaki TDS’nin kapsamı konusunda netlik sağlaması gerektiğini de tavsiye etti. Hindistan Mali İstihbarat Birimi’ne (FIU-IND) kaydolma eylemi, ‘Onshore’ ve ‘Offshore’ platformları arasında ayrım yapmak için ‘resmi’ geçici bir lisans görevi görebilir.

Ek olarak, öneri, bir devlet kuruluşunun offshore Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcılarını (VASP’ler) ve uyumlu olmayan platformlarla ilişkili belirli VDA’ları kara listeye alma ve engelleme yetkisi verilmesini de içeriyor.

Kripto Vergi Kurallarını Kolaylaştırmak İçin Çağrılar Yükseltildi

Tavsiyenin, ülke içindeki kripto alanındaki çeşitli oyuncuların artan korosuyla uyumlu olduğunu ve kripto işlemlerindeki vergi yükünün azaltılmasını teşvik ettiğini belirtmek önemlidir.

Kriptodaki düşüşün ortasında, Hint kripto borsaları giderleri kısmaya, ortaklıkları yeniden müzakere etmeye, çalışanların maaş artışlarını ertelemeye, işten çıkarmalar uygulamaya, alternatif gelir akışlarını keşfetmeye ve yeniden markalaşma girişimlerinde bulunmaya başvurdu. Bu önlemler, ek finansman sağlanana kadar mali sürdürülebilirliklerini uzatmayı amaçlıyor.

Kripto pazarındaki mevcut canlanma diğer bölgelerdeki ticaret hacimlerini artırırken, yerel ticaret platformları da kendilerini bir belirsizlik içinde buluyor. Hindistan, çok ihtiyaç duyulan düzenleyici çerçeveye ilişkin aktif tartışmaları doğruladı ve vergilendirme konusundaki konuşmalar ertelenmiş bir konu gibi görünüyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Son dönemde kripto para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor, ve bu dalgalanmalardan etkilenen kripto paralardan biri de CYBER Coin. %50'den fazla değer kaybı yaşamasının ardındaki...

Alt Coin

NEXA coin, oyun oynayarak ve iş kanıtı madenciliği yaparak kripto para elde etmeye olanak sağlayan bir blokzinciridir. Diğer kripto paralar sadece İş Kanıtı (PoW)...

Alt Coin

Başlıklar WSM Token Nedir?WSM Token AirdropWSM Token Nereden Satın Alınır ?WSM OKX Borsasında ListelendiWSM Token YorumWSM Token Nedir? WSM Token Nedir? Wall Street Memes...

Alt Coin

Neoxa Coin, kripto para piyasasında yeni bir oyuncu olan bir dijital varlıktır. Neoxa Coin, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen...