Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Haberler

Günlük Bitcoin Yatırımcıları Son 2 Yılda %40 Arttı

Gunluk Bitcoin Yatirimcilari Son 2 Yilda 40 Artti.jpg
Gunluk Bitcoin Yatirimcilari Son 2 Yilda 40 Artti

İki yıldır sato seviyeleri biriktiren tutarlı ve çalışkan Bitcoin (BTC) alıcıları, kripto piyasasına mümkün olan en kötü zamanlardan birinde girmelerine rağmen diğer varlık sınıflarındaki yatırımcılardan çok daha iyi performans gösterdi.

Perşembe itibarıyla, Bitcoin’in 10 Kasım 2021’den bu yana ortalama dolar maliyeti, alıcıların %40’ını yeşile çevirdi.

Bitcoin DCA Yoldur

Dolar maliyet ortalamasına (DCA), varlığın fiyatına bakılmaksızın düzenli zaman aralıklarında (günlük, haftalık vb.) sürekli olarak eşit miktarlarda fiat para birimi cinsinden Bitcoin satın almaktır.

Değişken bir piyasada zamanlama yükünü hafifletmek isteyenler ve BTC’yi uzun vadeli bir tasarruf aracı olarak kullanmak isteyenler için popüler bir yatırım stratejisidir.

Buna göre Dylan LeClair – UTXO Yönetimi için Pazar İstihbaratı Uzmanı – bu strateji TradFi yatırımcıları için o kadar karlı olmadı. Çalışkan altın ve SPX alıcıları aynı dönemde yalnızca %5 kar elde ederken, uzun vadeli ABD tahvil sahipleri (temettüler hariç) yaklaşık %14 kayıp yaşadı.

10 Kasım 2021, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara ulaştığı gündü. Önümüzdeki 12 ay boyunca artan faiz oranları ve art arda gelen bulaşıcı endüstri patlamaları, fiyatının Kasım 2022’ye kadar 15.500 dolara düşmesine neden oldu.

Bir yıl sonra, Bitcoin, 2023’ün başında satın alan herkes için %119 artışla, madeni para başına 36.000 dolara geri döndü. En düşük seviyelerde alım yapmak, DCA yatırımcılarının önceki yılki dramatik kayıplarını fazlasıyla telafi etti.

DCA Hiç Yanlış Yapabilir mi?

Bitcoin temmuz ayında 30.000 dolardan işlem gördüğünde, CryptoQuant’tan gelen veriler, Haziran 2020’den Eylül 2021’e kadar satın almaya başlayanlar hariç, hemen hemen her zaman bir DCA stratejisine başlamanın yatırımcıları kârlı hale getireceğini gösterdi.

Bugün itibarıyla LeClair’in verileri, bu kârsız giriş noktaları aralığının daha da daraldığını gösteriyor. Örneğin, Nisan 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.000 dolardan DCA BTC’ye başlayanlar bugün hâlâ %27 artışta olacak.

Karşılaştırıldığında, Nasdaq yatırımcıları %13 artış yaşarken, altın alıcıları sadece %6 kârlı olacak. Tahvil sahipleri %-17 ile kırmızının daha da derinlerinde yer alacak.

Son olarak, 1 Ocak 2021’de Bitcoin DCA’ya başlamak, alıcılara %87 oranında kâr sağlayacaktır. Bitcoin’in gerçek fiyatı o zamandan bu yana %400 arttı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Son dönemde kripto para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor, ve bu dalgalanmalardan etkilenen kripto paralardan biri de CYBER Coin. %50'den fazla değer kaybı yaşamasının ardındaki...

Alt Coin

NEXA coin, oyun oynayarak ve iş kanıtı madenciliği yaparak kripto para elde etmeye olanak sağlayan bir blokzinciridir. Diğer kripto paralar sadece İş Kanıtı (PoW)...

Alt Coin

Başlıklar WSM Token Nedir?WSM Token AirdropWSM Token Nereden Satın Alınır ?WSM OKX Borsasında ListelendiWSM Token YorumWSM Token Nedir? WSM Token Nedir? Wall Street Memes...

Alt Coin

Neoxa Coin, kripto para piyasasında yeni bir oyuncu olan bir dijital varlıktır. Neoxa Coin, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen...