Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Haberler

Blockchain Oyun Pazarı 2030’a Kadar 614 Milyar Dolara Yükselecek

Blockchain Oyun Pazarı
Blockchain Oyun Pazarı

Aralık ayı ortasında yapılan bir analizde Fortune Business Insights, küresel blockchain oyun pazarının patlayıcı bir büyümeye hazır olduğunu ve potansiyel olarak önümüzdeki yedi yıl içinde tahmini 614 milyar dolara ulaşacağını tahmin etti.

Bu tahmin, 154 milyar dolarlık mevcut piyasa değerinden yaklaşık %300’lük bir büyüme oranını temsil ediyor.

RPG’lerin Hakim Olduğu Kuzey Amerika Liderlik Ediyor

Blockchain oyun ürünlerinin 2017’den 2021’e kadar küresel satış verilerini inceleyen rapor, %21,8’lik bileşik yıllık büyüme oranını (CAGR) ortaya koyuyor. Bu rakamlar, 2030 yılına kadar rekorlar kıracak büyüyen bir pazara işaret ediyor.

Makalede yer alan ayrıntılı bir bölgesel analiz, yalnızca 2022’de 30 milyar doların üzerinde katkıda bulunan Kuzey Amerika’nın blockchain oyun öğesi alımlarında şu anki lider olduğunu gösteriyor. Bu, küresel pazar payının yaklaşık %24’ünü oluşturuyor. Araştırmacılar bu Kuzey Amerika hakimiyetinin gelecekte de devam edeceğini tahmin ediyor.

Fortune analizi aynı zamanda bu büyümeyi körükleyen oyun türlerini de araştırıyor. Kendine has karakterleri ve sürükleyici temalarıyla bilinen rol yapma oyunları (RPG’ler) ön plandadır.

Bu oyunlar, özel silahlar ve aksesuarlar gibi ek özelliklerle, blockchain teknolojisine son derece uyarlanabilir. 2022’de RPG’ler pazarın %33’ünden fazlasını oluşturuyordu.

Blockchain oyunlarına yönelik platform da gelişiyor. Web tabanlı blockchain oyunları şu anda hakim olsa da, Android tabanlı oyunların yükselişi, oyun trendlerinde bir değişime işaret ediyor.

Alanındaki uzmanlar ayrıca web tabanlı blockchain oyunlarının pazarın devam etmesine yol açacak bu eğilimini de öngörüyor.

Blockchain Oyunları Piyasadaki Büyümeye Rağmen Engellerle Karşı Karşıya

Ancak blockchain oyun evreninde her şey yolunda gitmiyor. Raporda ayrıca, blockchain oyunlarının yüksek başarısızlık oranı da dahil olmak üzere blockchain oyun endüstrisindeki zorluklara da vurgu yapılıyor ve sürekli inovasyon ve adaptasyon ihtiyacı vurgulanıyor.

CoinGecko tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma da sektördeki yüksek başarısızlık oranına dikkat çekiyor. Araştırma, 2018 ile 2023 yılları arasında başlatılan blockchain oyunlarının %75’inden fazlasının başarısız olduğunu ortaya çıkardı.

Bu zorluklara rağmen blockchain oyunlarının genel gidişatı son derece olumlu. Değiştirilemez Tokenların (NFT‘ler) artan popülaritesi ve oyunlarda blockchain’in artan benimsenmesiyle sektör önemli bir yükselişe tanık oluyor.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik bölgesinin, özellikle de Çin, Japonya ve Güney Kore’nin bu büyümede kilit oyuncular olması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir: NFT Nedir Ve Nasıl Yaratılır? NFT’lerinizi Yaratma Ve Satma Süreci

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Son dönemde kripto para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor, ve bu dalgalanmalardan etkilenen kripto paralardan biri de CYBER Coin. %50'den fazla değer kaybı yaşamasının ardındaki...

Alt Coin

NEXA coin, oyun oynayarak ve iş kanıtı madenciliği yaparak kripto para elde etmeye olanak sağlayan bir blokzinciridir. Diğer kripto paralar sadece İş Kanıtı (PoW)...

Alt Coin

Başlıklar WSM Token Nedir?WSM Token AirdropWSM Token Nereden Satın Alınır ?WSM OKX Borsasında ListelendiWSM Token YorumWSM Token Nedir? WSM Token Nedir? Wall Street Memes...

Alt Coin

Neoxa Coin, kripto para piyasasında yeni bir oyuncu olan bir dijital varlıktır. Neoxa Coin, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen...