Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Haberler

Binance Dünyanın En Büyük Borsası Olarak Zeminini Kaybediyor !!

Binance Dunyanin En Buyuk Borsasi Olarak Zeminini Kaybediyor 0X Raporu.jpg

 

0xScope’un yeni bir raporuna göre Binance’in merkezi kripto borsa piyasası üzerindeki hakimiyeti geçen yıl zayıfladı.

Blockchain analiz firmasının tahminleri, Binance’in işlem hacminin ve diğer göstergelerin “genel olarak yaklaşık %10 daha düşük” olduğunu, OKX ve diğer “ikinci kademe borsaların” rekabetinin ise daha da sertleştiğini gösteriyor.

Binance’in İkinci Kademe Rakipleri

Rapora göre Binance, 17 Ekim 2022 ile 17 Ekim 2023 arasında CEX hacim payının %51,2’sini oluşturarak küresel kripto hacmi açısından hâlâ açık ara lider konumunda.

Ancak bu hacim haftalık bazda azaldı. Ekim 2022’de %54,6 seviyesinde bulunan Binance’in hakimiyeti, Temmuz ayından bu yana yaklaşık %45’e düştü.

Bu arada, OKX’in hacim payı geçen yılki %10,5’ten son kaydedilen haftada %16,1’e fırlayarak borsalar arasında “sağlam 2 numara” konumuna yerleşti. Onu, hepsi “geçen yıl sağlıklı büyüme trendlerini koruyan” Bybit, Bitget ve MEXC takip ediyor.

Sıralamaya, türev işlem hacmi eksikliği nedeniyle Upbit ve Coinbase gibi büyük borsalar dahil edilmedi. Spot piyasada her iki borsa da ikinci ve üçüncü en büyük platformlar arasında yer alırken, Upbit’in payı 52 haftalık bir sürede %5’ten %15’e önemli bir artış gösterdi.

Bu süre zarfında Binance’in spot piyasa hakimiyeti bir yıl önceki %62 seviyesinden sadece %40’a düştü. 0X, çoğu popüler kripto paranın Binance’te listelendikten hemen sonra değer kaybetmesi nedeniyle düşüşün borsanın listeleme stratejisinden kaynaklanabileceğini söylüyor.

Karşılaştırıldığında, Binance’in türev hacmi daha fazla istikrar korudu, ancak yine de yılın başındaki %50 seviyesinden son haftalarda %45’e düştü. Aynı dönemde OKX’in hacim payı %10’dan %15’e yükseldi.

Binance, Haziran ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından müşteri fonlarının kötü yönetilmesinden birden fazla kayıt dışı menkul kıymetin listelenmesine kadar uzanan iddialarla kritik bir davayla karşı karşıya kaldı.

Zincir Üzerinde Bir Görünüm

Blockchain verilerine bakıldığında Binance, diğer CEX’lerden daha fazla kripto varlık değerini de elinde tutuyor; bu oran geçen yılki %50’den %45’e düştü. Bu cephedeki en büyük rakipleri Coinbase ve Bitfinex’tir; Bitfinex’in rezervi 85 milyar dolar olan Tether ile yakın ilişkisi bulunmaktadır.

Her borsada açılan mevduat adreslerine bakıldığında borsanın hakimiyeti önemli ölçüde düşüyor. Binance ve Coinbase’in her biri kabaca yüzde 30 oranında eşit ağırlığa sahip ancak yalnızca aktif adresler sayıldığında Binance’in payı yüzde 40’a çıkıyor.

ilginizi Çekebilir: Dünyanın En iyi Kripto Para Yorumcusu

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Son dönemde kripto para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor, ve bu dalgalanmalardan etkilenen kripto paralardan biri de CYBER Coin. %50'den fazla değer kaybı yaşamasının ardındaki...

Alt Coin

NEXA coin, oyun oynayarak ve iş kanıtı madenciliği yaparak kripto para elde etmeye olanak sağlayan bir blokzinciridir. Diğer kripto paralar sadece İş Kanıtı (PoW)...

Alt Coin

Başlıklar WSM Token Nedir?WSM Token AirdropWSM Token Nereden Satın Alınır ?WSM OKX Borsasında ListelendiWSM Token YorumWSM Token Nedir? WSM Token Nedir? Wall Street Memes...

Alt Coin

Neoxa Coin, kripto para piyasasında yeni bir oyuncu olan bir dijital varlıktır. Neoxa Coin, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen...