Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Haberler

AFP, Döviz Borsasına Yaklaşık 230 Milyon Dolarlık Yasadışı Fon

AFP Doviz Borsasina Yaklasik 230 Milyon Dolarlik Yasadisi Fon Aklamayi.jpg

Avustralya Federal Polisi (AFP), son üç yılda yaklaşık 229 milyon dolarlık yasa dışı fonu aklamak için Changjiang Döviz Borsasını paravan olarak kullandığı iddia edilen Long River sendikası adlı bir kara para aklama örgütünü ortaya çıkardı.

Avarus-Nightwolf Operasyonu kapsamında, tahmini değeri 50 milyon dolar olan üst düzey mülklere ve araçlara el konulan bir dizi hedefli baskın gerçekleştirildi.

Changjiang Döviz Borsası Açığa Çıktı

AFP liderliğindeki büyük bir operasyon, Changjiang Döviz Borsasını kullandığı iddia edilen bir kara para aklama ağı olan Long River sendikasını açığa çıkardı. Son üç yılda, Avustralya genelinde on iki kuruluş aracılığıyla yaklaşık 229 milyon dolarlık yasa dışı fon aklandı.

Soruşturma, dört Çin vatandaşının ve üç Avustralyalının Melbourne’un doğu banliyölerinde tutuklanmasına yol açtı; bunların hepsi sendikaya dahil olmakla suçlandı. Önümüzdeki günlerde Melbourne Sulh Ceza Mahkemesi’nde karşı karşıya gelmeleri bekleniyor.

AFP’nin Komiser Yardımcısı Stephen Dametto, soruşturmaya neyin yol açtığına ışık tutarak, “Bu sadece içgüdüsel bir duyguydu, doğru gelmiyordu” dedi. Kendisi, özellikle uluslararası öğrenci ve turist sayısındaki azalma göz önüne alındığında, Changjiang Döviz Borsası’nın COVID-19 karantinaları sırasında genişletilmesinin şüphe uyandırdığını açıkladı.

AFP, Changjiang Döviz Borsası ile bilinen kara para aklama grupları arasında iddia edilen bağlantıları ortaya çıkardı. Son üç yılda borsa zincirinin 10 milyar dolardan fazla transfer yaptığı bildirildi ve AFP, şirketin organize suçlular için yasa dışı para transferlerini kolaylaştırdığını iddia etti.

ML’nin ve Lüks Yaşam Tarzlarının Karmaşık Ağının Ortaya Çıkarılması

Şirketin 2020 ile 2023 yılları arasında toplam 228.883.561 ABD doları tutarında kara para aklama faaliyetinde bulunduğu ve bazı fonların siber destekli dolandırıcılık, yasa dışı mal kaçakçılığı ve şiddet içeren suçlardan kaynaklandığı şüphesiyle iddia ediliyor.

Polise göre örgüt, sahte faturalar ve banka hesap özetleri de dahil olmak üzere ticari kayıtların sahteleştirilmesinde suçlu müşterilerine yardım etti. Bu, suçluların ve Changjiang Döviz Borsası’nın, yetkililerin soruşturması durumunda yasa dışı fonları meşru kaynaklardan geliyormuş gibi sunmasına olanak tanıdı.

Sendika üyeleri, lüks restoranlara sık sık gidiyor, pahalı şaraplar ve sake içiyor, özel jetlerle seyahat ediyor, üst düzey araçlar kullanıyor ve multi-milyon dolarlık evlerde ikamet ediyor, zengin yaşam tarzları sürdürüyorlardı. Tespit edilmekten kaçınmak için, her biri 200.000 dolar değerinde sahte pasaportlar aldıkları bildirildi.

Komiser Yardımcısı Dametto, Long River sendikasının çok yönlülüğünün altını çizdi ve onu finansal hizmetler endüstrisine derinden yerleşmiş oldukça karmaşık bir kara para aklama grubu olarak tanımladı. Bu davada öne sürülen suçlamaların, Avustralya’daki yasa dışı fonların giriş ve çıkışını yakında etkili bir şekilde kesintiye uğratacağına olan güvenini dile getirdi.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Son dönemde kripto para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor, ve bu dalgalanmalardan etkilenen kripto paralardan biri de CYBER Coin. %50'den fazla değer kaybı yaşamasının ardındaki...

Alt Coin

NEXA coin, oyun oynayarak ve iş kanıtı madenciliği yaparak kripto para elde etmeye olanak sağlayan bir blokzinciridir. Diğer kripto paralar sadece İş Kanıtı (PoW)...

Alt Coin

Başlıklar WSM Token Nedir?WSM Token AirdropWSM Token Nereden Satın Alınır ?WSM OKX Borsasında ListelendiWSM Token YorumWSM Token Nedir? WSM Token Nedir? Wall Street Memes...

Alt Coin

Neoxa Coin, kripto para piyasasında yeni bir oyuncu olan bir dijital varlıktır. Neoxa Coin, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen...