Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Haberler

6 Milyon Yatırımcı ve Merkezi Borsaların Yükselişi

6 Milyon Yatirimci ve Merkezi Borsalarin Yukselisi Anket.png

Son zamanlarda yapılan bir ankete göre Güney Kore, son yıllarda kripto para birimi yatırımı için küresel bir sıcak nokta olarak ortaya çıktı ve altı milyon kripto yatırımcısı ülkenin toplam nüfusunun %10’undan fazlasını temsil ediyor.

Bu fenomen finansal manzarayı yeniden şekillendirdi ve Kore kripto pazarında merkezi borsaların hakimiyetini vurguladı.

Kore Borsalarına Yakından Bir Bakış

Kore Finansal İstihbarat Birimi (KoFIU) tarafından yürütülen bir ankete göre, ülkedeki kripto yatırımcılarının sayısının 2024’ün ilk yarısında yaklaşık altı milyona ulaşacağı ve bu rakamın ülkenin toplam nüfusunun %10’undan fazlasını temsil edeceği öngörülüyor.

Bu yatırımcıların çoğunluğu öncelikle merkezi borsalar etrafında yoğunlaşan yatırım faaliyetlerinde bulunuyor.

Güney Kore kripto para borsaları, Mart ayından bu yana ticaret hacmindeki küresel düşüşe rağmen dayanıklılık gösterdi. Piyasa oynaklığı azaldı ve Bitcoin altı ay boyunca 27 bin dolar ile 28 bin dolar arasında nispeten istikrarlı bir aralığı korudu.

Şubat ayındaki 45 milyar dolarlık zirvenin ardından Kore borsaları Mayıs ayında 23 milyar dolara geriledi ancak Temmuz ayında Binance‘i geride bırakarak toparlanarak 37 milyar dolara yükseldi.

Bu Kore borsaları, Binance’e kıyasla işlem hacimlerini %10 civarında tuttu ve hatta Coinbase’in rakamlarını bile aşarak uluslararası pazardaki artan etkilerinin altını çizdi.

Kore kripto pazarının baskın oyuncusu, Şubat ayında 36 milyar dolarlık en yüksek işlem hacmini kaydeden ve Kore kripto borsa pazarının yaklaşık %80’ini oluşturan Upbit’tir.

İkinci en büyük borsa olan Bithumb, %15 ila %20’lik pazar payıyla güçlü konumunu koruyor. Coinone ve Korbit’in pazar payı nispeten sınırlıdır.

Koreli Yatırımcılar Altcoinleri Tercih Ediyor, Loom Ağı Liderlik Ediyor

Koreli yatırımcıların kripto para birimleri konusunda farklı tercihleri ​​var. Loom Network (LOOM) %62 oranla Koreli yatırımcılar arasında en yüksek işlem hacmini kaydederken, onu %55 ile eCash (XEC) ve %43 ile Flow (FLOW) izledi.

Stacks (STX) ve Bitcoin SV (BSV) de sırasıyla %37 ve %34 oranla listede yer aldı. Bu, Koreli yatırımcıların ana akım kripto paralar yerine altcoinleri tercih ettiğini gösteriyor.

Upbit’te BTC ve ETH’nin işlem hacimleri toplamın küçük bir kısmını oluştursa da, ABD’nin önde gelen kripto para borsalarından biri olan Coinbase, bu kripto para birimlerinde önemli bir hacim payına sahip.

Bu, Upbit yatırımcılarının yüksek kâr potansiyeli olan altcoinlere yoğun ilgi gösterdiği, Coinbase’in kurumsal yatırımcılarının ise portföy istikrarına öncelik verdiği piyasalar arasındaki zıt yatırım stratejilerine işaret ediyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Son dönemde kripto para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor, ve bu dalgalanmalardan etkilenen kripto paralardan biri de CYBER Coin. %50'den fazla değer kaybı yaşamasının ardındaki...

Alt Coin

NEXA coin, oyun oynayarak ve iş kanıtı madenciliği yaparak kripto para elde etmeye olanak sağlayan bir blokzinciridir. Diğer kripto paralar sadece İş Kanıtı (PoW)...

Alt Coin

Başlıklar WSM Token Nedir?WSM Token AirdropWSM Token Nereden Satın Alınır ?WSM OKX Borsasında ListelendiWSM Token YorumWSM Token Nedir? WSM Token Nedir? Wall Street Memes...

Alt Coin

Neoxa Coin, kripto para piyasasında yeni bir oyuncu olan bir dijital varlıktır. Neoxa Coin, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmeleri destekleyen...